Вплив спіруліни досліджували і в Україні. Одним з дослідників була Карпенко Ніна Олексіївна (кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, інституту ендокринної патології імені Данилевського, Національної Академії Медичних Наук України), яка спільно з кафедрою гігієни харчування медичного факультету національного медичного університету ім.Богомольця проводила дослідження на щурах про вплив спіруліни на організм людини після чорнобильської катастрофи, написала книгу про ці дослідження з реальними результатами. Якщо цікаво, ми можемо надати викопіювання з її роботи.
Спіруліна володіє широким спектром дії і широко використовується в медицині. В літературних джерелах є дані про сорбційну та антиоксидантну дію спіруліни при надходженні в організм важких металів та її імуномодулюючі властивості при пригніченні імунної системи.
Розробку нових методів корекції мікроекологічних порушень на слизових товстого кишечнику проводили в експерименті на білих лабораторних щурах. Експериментальний дисбактеріоз товстого кишечнику у лабораторних тварин викликали шляхом хронічної пероральної затравки білих лабораторних щурів сумішшю важких металів(кадмію та міді) із сполуками сірки на протязі 30 днів.
В результаті превентивного лікування експериментального дисбактеріозу білих лабораторних щурів спіруліною в комплексі з лактобактерином відновлюється баланс між основними видами облігатної(обовязкової) та умовно-патогенної (та що спричиняє захворювання) мікрофлори. Зменшується частота висівання та інтенсивність колонізації умовно-патогенних ентеробактерій та грибів роду Candida. Статистично підтверджене зниження кількості кишкової палички з нетиповими властивостями та стафілококу, в тому числі і золотистого.
Використання для превентивного лікування виявилось ефективним щодо елімінації (загибелі) представників умовно-патогенної мікрофлори. Зокрема, зменшилась частота висівання всіх видів умо- вно-патогенної мікрофлори за виключенням. Суттєво зменшилась кількість лактозонегативної E. coli( Якщо лактозонегативні E. coli підвищені, може початися дисбактеріоз), грибів роду Candida. Слід зазначити, збільшення кількості облігатної (обовязкової ) мікрофлори, зокрема лакто- та біфідобактерій.
Літ.(МЕТОД КОРЕКЦІЇ ДИСБІОЗУ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКУ Тарасюк О.О., Шишка Г.В., Малахов В.К., Ломницька В.Б.,.Прунько Т.Д., Дубицький І.М., Сидор Л.М., Шпатарюк О.В., Мота Б.Є.. Львівський науково-дослідний інститут епідеміології та гігієни МОЗ України).
СПІРУЛІНА У ДИТЯЧОМУ ХАРЧУВАННІ Шидловська О.Б., Цирульнікова В.В., Вихор К.С., Расторгуєва І.О. Національний університет харчових технологій Досліджено корисні властивості спіруліни загалом, вивчено хімічний та амінокислотний склад спіруліни. Обгрунтовано важливість спіруліни для дитячого харчування. Наведено приклади досліджень вчених стосовно користі спіруліни. Представлено 3 різних варіанти страв для дитячого харчування з використанням спіруліни. Розраховано хімічний склад, енергетична цінність, амінокислотний склад кожного варіанту страви. Зроблено висновки, що страви зі спіруліною характеризуються високими органолептичними показниками, підвищеною харчовою цінністю.
РОЗРОБКА ТЕХНОЛОГІЇ БАГАТОШАРОВОГО ЖЕЛЕ З РАДІОПРОТЕКТОРНИМИ ВЛАСТИВОСТЯМИ Калугіна І. М., канд. техн. наук, доцент Одеська національна академія харчових технологій, м. Одеса Spirulina Platensis — багатоклітинна спіральна мікроводорість, яка є одним з перших представників життя на нашій планеті. Харчова цінність спіруліни обумовлена високим вмістом в ній білкових речовин (60 % білка від маси сухих речовин) і збалансованим амінокислотним складом. Вміст вітаміну А в спіруліні у 10 разів вищий ніж у моркві, заліза — у 20 разів більше ніж в інших рослинах. У 1 г спіруліни вітаміну В12 в засвоюваній формі міститься більше, ніж в 100 г яловичини вищої категорії. При вживанні спіруліни проблема дефіциту вітаміну В12 в організмі людини знімається повністю. Це дозволяє споживати продукт у невеликих кількостях для одержання необхідної дози нутрієнтів [3—4]. Ще наприкінці двадцятого століття японськими фізіологами було встановлено, що застосування в їжу спіруліни призводить до оптимальної корекції стану органів і систем людини на клітинному, генетичному і тканинному рівні. У Білорусі була розроблена ціла програма по застосуванню спіруліни для лікування постраждалих від аварії на Чорнобильській АС. 270 дітей з Чорнобиля отримували 5 г спіруліни на день протягом 45 днів, що знизило вміст радіонуклідів у організмі на 50 % і нормалізувало алергічну чутливість. В результаті досліджень було зроблено висновок про те, що застосування препаратів зі спіруліни знижує вплив радіонуклідів цезію-137 та стронцію-90, отриманих із забрудненою їжею. Роботи, що виявили радіопротекторну дію екстракту спіруліни на кістковий мозок при гамма-опроміненні були опубліковані в Китаї. В Інституті експериментальної радіології АМН України при дослідженні впливу спіруліни на людей, які зазнали серйозного впливу радіації (у тому числі — в рамках програми «Діти Чорнобиля»), встановлено, що щоденне вживання 4…5 г сухої біомаси спіруліни сприяє повному відновленню функцій кісткового мозку протягом декількох місяців і очищає організм від залишкових радіонуклідів [3]. Результати досліджень, проведених за кордоном і в Україні, а також широкий досвід застосування спіруліни у світі, підтверджують її унікальні лікувально-профілактичні властивості (зокрема, як адаптогена і як біологічно-активної добавки до їжі при атеросклерозі, ішемічній хворобі серця, цукровому діабеті та ін.)
ВМІСТ ХЛОРОФІЛУ У БІОМАСІ СПІРУЛІНИ ЗА ДІЇ РІЗНИХ ДОЗ МІКРОЕЛЕМЕНТІВ У ПОЖИВНОМУ СЕРЕДОВИЩІ Г. В. Мерзлова Білоцерківський національний аграрний університет, пл. Соборна, 8/1, м. Біла Церква, 09117, Київська обл., Україна Біомаса спіруліни містить абсолютно всі речовини, які необхідні для нормальної життєдіяльності. Ряд особливих речовин — біопротектори, біокоректори і біостимулятори — не зустрічаються більше ні в одному продукті натурального походження. Це обумовлює феноменальні властивості спіруліни як продукту харчування та лікувально-профілактичного засобу широкого спектра дії. Спіруліна є універсальним біопротектором і біокоректором системної дії. Спіруліна з допомогою синьо-зелених пігментів, один з яких називається Phykozyan (синій), а другий — Chlorophyll (зелений), перетворює променисту енергію сонця в енергію хімічних зв'язків з утворенням складних органічних речовин з вуглекислого газу і води. Цей синтетичний процес робить спіруліну чистим, простим і разом з тим надзвичайно високоякісним і комплексним продуктом харчування. Фотосинтез у спіруліни, як у всіх фотоавтотрофних організмів відіграє важливе значення, тому, нами було проведено дослідження визначення вмісту хлорофілу у біомасі Spirulina platensis за дії різних концентрацій Цинку та Кобальту в поживному середовищі.